Fikri Mülkiyet Hakları Paneli Gerçekleştirildi

0
2624

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 10. Uluslararası Kariyer Günleri kapsamında gerçekleştirilen “Fikri Mülkiyet Hakları” konulu panel geçtiğimiz günlerde öğrencilerin yoğun ilgi ve katılımları ile Mustafa Afşin Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panele, DAÜ Fikri Mülkiyet Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi (FİMAUM) Müdürü Doç. Dr. Arzu Alibaba, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Turhan ve DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’nın konuşmaları ile başlandı. Açılış konuşmalarında fikri mülkiyet haklarının taşıdığı öneme karşın ülkemizde bu hakların ihlalinin yaygın olduğu, FİMAUM’un ülkemizde fikri mülkiyet hakları bakımından farkındalık yaratılması noktasında önemli bir merkez olacağı vurgulandı.

FİMAUM Danışma Kurulu üyesi Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Göle’nin oturum başkanı olduğu panelde, FİMAUM Danışma Kurulu üyeleri;  Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve FİSAUM Müdürü Prof. Dr. Arzu Oğuz, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Feyzan Hayal Şehirali Çelik panelist olarak yer aldı. Panelistler fikri mülkiyet haklarının ne olduğu ve bu hakların ihlallere karşı nasıl korunabileceği konularında katılımcıları bilgilendirdiler. Ayrıca panelistler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fikri mülkiyet haklarının etkin şekilde korunması için gerekli yasal düzenlemelerin en erken zamanda geliştirilmesi gerektiğini önemle vurguladılar. Panel kapsamında, mezun olduktan sonra kariyerlerine fikri mülkiyet hukuku alanında devam etmek isteyen öğrencilere uygulamadan örnekler de aktarıldı.

Panel sonrası Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Turhan tarafından, Prof. Dr. Celal Göle, Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu, Prof. Dr. Arzu Oğuz, Prof. Dr. Nuray Ekşi veProf. Dr. Feyzan Hayal Şehirali Çelik’e değerli katkıları nedeniyleplaketleri takdim edildi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.