Yeni Kuyruklu Yıldız Keşfi

0
2861

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş Sistemi içerisinde “Şimdiye kadar görülen en büyük kuyruklu yıldızı” keşfedildiğini ve Hubble Uzay Teleskobu sayesinde varlığı teyit edildiğini açıkladı.

Comet C/2014 UN271 adındaki (Bernardinelli-Bernstein) kuyruklu yıldızın genişliğinin 137 kilometre, ağırlığının ise yaklaşık 500 trilyon ton olduğu ve bilinen kuyruklu yıldızların çoğundan yaklaşık 50 kat büyük olduğu belirtildi.

Comet C/2014 UN271 kuyruklu yıldızı, Gökbilimciler Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein tarafından Şili’deki Cerro Tololo Amerikalar Arası Gözlemevi’ndeki Karanlık Enerji Araştırması’ndan alınan arşiv görüntülerinde keşfedildi. Keşfeden gök bilimciler Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein’a atıfla, Bernardinelli-Bernstein adı verildi.

İlk olarak 2010’da tesadüfen gözlemlenene kuyruklu yıldız, katı çekirdeğini saran devasa tozlu kabuktan radyo gözlemlerinin yardımıyla ayırt etmek için 2022’de Hubble gözlemlerine ihtiyaç vardı.

NASA’dan yapılan açıklamada, “Kuyruklu yıldızın (Bernardinelli-Bernstein), 1 milyon yıldan uzun bir süredir Güneşe doğru çekildiği düşünüyoruz. 35 bin kilometre hızla hareket ediyor, ancak bu Dünya için bir tehlike oluşturmuyor. 2031 yılında Dünya’ya en yakın konumunu alacak olan kuyruklu yıldız, o zaman bile gezegenimizden 1.6 milyar kilometre uzaklıkta olacak. Bernardinelli – Bernstein kuyruklu yıldızı, 3 milyon yıllık eliptik bir yörünge çizmekte ve bu onu Güneş’ten yaklaşık yarım ışıkyılı uzağa götürüyor. Kuyruklu yıldız şimdi Güneş’ten yaklaşık 3 milyar kilometre uzaklıkta ve Güneş Sistemi’nin düzlemine neredeyse dik düşüyor”, denildi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.