DAÜ Öğrencileri Eylemde

0
2754

Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencileri son dönemde okul harçlarına, tabldot fiyatlarına, yurt ücretlerine yapılan zamlara ve ulaşım yetersizliğine tepki göstermek amacı ile yürüyüş düzenledi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde düzenlenen yürüyüşe yerli ve yabancı olmak üzere bir çok öğrenci katılım gösterdi. Yürüyüşü düzenleyen öğrenciler ilk olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi yurtlar bölgesinde buluşarak CL meydanına yürüdü. Yürüyüşün önderlerinden biri olan Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi, Medya ve İletişim Kulübü (DAÜMİK) Başkanı Melihcan Çağlarım yürüyüşün nedenleri ile ilgili küçük bir açıklamada bulundu.

Üniversite içerisindeki ulaşımın yetersiz olduğunu, yapılan zamların yersiz olduğunu ve bu konuda tepkilerini göstermek amacıyla bu yürüyüşü düzenlediklerini belirten DAÜMİK Başkanı Melihcan Çağlarım’ın açıklamasının ardından grup sloganlar eşliğinde rektörlük binasına yürüdü.

Doğu Akdeniz Üniversitesi rektörlük binası önünde toplanan grup bir süre sloganlarına devam ettikten sonra basın açıklamasında bulundu. Yürüyüş önderlerinin ortak olarak hazırladıkları basın açıklamasında;

“Sevgili öğrenciler ve değerli basın mensupları,

Üniversitemizde eğitim gören hali hazırdaki Türk ve uluslararası öğrencilerimize senelerdir üst üste yapılan okul harç zamları, yurt kiralarındaki yüksek zamlar, yemek tabldot fiyatlarında ki artışlar ve toplu taşımanın yetersizliği, öğrencilerimize ve ailelerine zor anlar yaşatmaktadır. Bunun yanı sıra, biz öğrencilerin üniversite kapsamında sosyalleşmek ve çeşitli amaçlar ile düzenleyeceğimiz etkinlik aktivite bütçesinin limitlerinde düşüklüğe gidilmesi ve bu bütçenin kullanımına izin verilmemesi, düzenleyeceğimiz etkinlikler için verdiğimiz taleplerimizin çoğunlukla red görmesi, başta öğrenci kulüpleri olmak üzere tüm öğrencilerin aktivite özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Sorunlarımızı dile getirmek amacı ile defalarca ilgili rektör yardımcıları ile görüşmeler sağlamamıza rağmen hiçbir problemimize çözüm bulmayıp bizleri yalnızca geçiştirdiler. ‘Biz her zaman sizlerin yanınızdayız, burada sizler için varız ve kapımız her zaman sizlere açık’ demelerine rağmen buna uymayan üniversite yönetimi biz öğrencileri bu konuda mağdur etmiştir. Gelişmeler doğrultusunda sorunlarımıza çözüm bulmak amacıyla, DAÜ Öğrenci Konseyi aracılığı ile üniversite rektörümüz Prof. Dr. Aykut Hocanın ile bir çok kez randevu almak istememize rağmen talebimiz red edilerek bizler geri çevrildik.

Buradan Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı ve Yönetimi başta olmak üzere Üniversite Rektörü ve Rektör Yardımcılarına sormak istiyorum;

Pandemi sebebi ile üniversitemizde neredeyse 2 yıldır hiçbir aktivite yapılamadı. Fakat, üniversite yönetimi 1 dönem hariç olmak üzere her dönem bizlerden aktivite ücreti almaya devam etti. Aktivite hizmetleri için 2 yılda ödemiş olduğumuz yaklaşık 60 milyon TL nereye harcandı? Neden bu konuda bizlere şeffaflık sağlanmıyor? Önceki dönemlerde bu konu her zaman şeffaf bir şekilde biz öğrencilerin erişimine açıktı. Bu bilgi neden şimdi bizlerin erişimine kapalı?

Bir başka konuda eklemek istiyorum;

Şu anda kampüs içerisinde bulunan bir çok özel yurt işletmesinin üniversitemize bina değerlerinden daha fazla borçları bulunmakta. Buna rağmen bu özel yurt işletmeleri diledikleri seviyede ücretlerde zam yapabiliyor ve öğrencilerden uyruklarına göre ücret talep etmektedir. Üniversite yönetiminin bu duruma müdahale etme imkanı varken, üniversite kendi yurtlarını açıp piyasadaki finansal artışı kontrol edebilecek durumdayken neden müdahale etmiyor?

Ayrıca eklemek istiyorum;

İlgili rektör yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu ile yaptığımız görüşmede, aktivite ücretinin aktivite fonu olmadığını, öğrenci işlerindeki eksiklerde, çalışan giderlerinde, transkript ve öğrenci belgesi gibi hizmetlerde kullanıldığını belirtti. Biz bunun doğru olmadığını biliyoruz. Bizler aktivite ücretinin bizlerden ne sebeple alındığını çok iyi biliyoruz. Buna rağmen sormak istiyorum;

Orada onlarca otobüs gün boyu çalışmadan beklemesine rağmen sadece 1 otobüs okul içerisinde ulaşım sağlıyor. Bazen 2 saatte bir bazen de 3 saatte bir geçiyor. Madem bu ücret bu işler için kullanılıyorsa neden o otobüsler orada hareketsiz yatıyor? Neden daha fazla otobüs öğrenciler için hizmet vermiyor ?

Bu zamana kadar üniversitemizi ulusal ve uluslararası her alanda en iyi şekilde temsil eden biz, öğrencileriniz olmadan üniversite olamaz. Bunun bilincine varmamız gerekmektedir. Şu anda yeni gelecek öğrenciler için tercih dönemi yaklaşıyor. Ancak, yapılan faiş zamlar ve az önce saydığım bir çok problem yeni öğrencilerin Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni tercih etmelerine engel olabilir. Şu an eğitim gören öğrencilerimizin harçlarına, yurtlarına ve yemeklerine yapılan zamlar yersizdir. Bunun karşılığını asla alamıyoruz. Üniversite içerisinde hala tamamlanmayan bölümlerimiz ya da hizmet bakımından yetersiz fakültelerimiz var. Yemekhaneler sorunlu, Üniversite alt yapısı yetersiz, uygulama dersi gerektiren fakültelerimizde uygulama alanları yok, yurtlar problemli ve sürekli artan fiyatları var, yapılan onca zamdan sonra birde yurtta yaşayan öğrencilerimiz için kotalı elektrik sorunu çıkardılar. Bunun gibi sayamadığım daha bir çok sorun ile karşı karşıyayız.

Buradan Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı ve Yönetimi başta olmak üzere Üniversite Rektörü ve rektör yardımcılarına sormak istiyoruz, neden bizler için bir çözüm yolu bulmuyorsunuz ?

Doğu Akdeniz üniversitesi yönetimi siyasi iradenin desteği ile biz öğrencileri her zaman ikinci planda tutmuştur. Burası bir ticaret hane değil, burası bir eğitim kurumudur.

Sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum. Az önce sormuş olduğumuz sorulara mantıklı ve somut bir cevap verilmeden, yemek, yurt ve okul harçlarında yapılan zamlar geri çekilmeden ve yapılan zamlara mantıklı bir açıklama gelmeden durmayacağız. Her defasında daha kalabalık ve süresiz olarak eylem yapacağımızı buradan duyuruyorum. Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki yeni gelecek öğrenciler için tercih döneminde yaşanan bu tarz sorunlar okulun imajına zarar verecek ve tercih edilmemesine sebep olacaktır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bütün birimleri, artık silkelenin ve kendinize gelin.

Her öğrenci kendi üniversitesinin kaliteli ve zirvede olmasını ister. Zirveye giden yolun göstergesi öğrenciye verilen önemdir. Gücümüzü sizlerden alıyor ve sizler için çalışıyoruz. Buraya kadar gelen ve bizlere destek olan basın mensuplarına ve öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” sözleri yer aldı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.