DAÜ İletişim Fakültesi CMC Belgeseli İle 2.’lik Ödülünü Kazandı

0
443

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi Hatice Melisa Santürk ve Sinema-TV Bölümü mezunu Sadık Tevfik Kayrakçı, Cyprus Mines Corporation (CMC) maden atıklarına yönelik yapmış oldukları belgesel ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Aydın Doğan 33. Genç İletişimciler Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazandılar.

DAÜ Yeni Medya ve İletişim Bölümü Arş. Gör. İbrahim Emre Sugel’in koordinatörlüğünde, içerik üreticisi Can Pürüzsüz ile gerçekleştirilen atölye çalışması kapsamında başlayan projede, öğrencilerin göstermiş oldukları başarı takdirle karşılandı.

Ersoy: “Barış gazeteciliği anlayışı ile projelerimiz devam edecek”

Proje Danışmanı, Yeni Medya ve İletişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Metin Ersoy yaptığı açıklamada, öğrencileri ve emeği olan herkesi tebrik ederek toplumun sorunlarına duyarlı işler yaparak Kıbrıs’ta önemli bir çevre felaketini gündeme taşıyan herkese teşekkür etti. “Akdeniz coğrafyasında yüzyılın felaketi olabilecek bir konunun iletişim öğrencileri tarafından ele alınması ve bunun ciddi bir yarışmada ödül kazanması bizleri mutlu etti. İlerleyen günlerde toplumun sorunlarına duyarlı ve barış gazeteciliği anlayışı ile projelerimiz devam edecektir” diye belirten Prof. Dr. Metin Ersoy, Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nün sınıflarda yaptığı eğitimlerini sahaya yansıtmaya başladığını gösterdiğini ve bunun da ödüllendirildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu: “Bu başarı, akademinin toplumsal sorunlara karşı duyarlılığının önemini bir kez daha göstermiştir”

DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senih Çavuşoğlu, böylesi  prestijli bir yarışmada elde etmiş oldukları başarılarından ötürü öğrencileri tebrik ederek, bu başarının DAÜ İletişim Fakültesi olarak vermiş oldukları kaliteli ve sürekli kendisini yenileyen eğitim anlayışlarının bir göstergesi olduğunu belirtti. Dekan Prof. Dr. Çavuşoğlu, “medya sektörünün önde gelen yarışmalarından biri olan TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda önemli bir başarıya imza atan öğrencilerimizi ve kendilerine danışmanlık yapan öğretim elemanlarımızı kutlarım. Öğrencilerimizin ikincilik ödülünü alması bizleri kurum olarak gururlandırmış, bu başarı, akademinin toplumsal sorunlara karşı duyarlılığının önemini bir kez daha göstermiştir” dedi.

Belgeselde Çevre Haberciliği Merkeze Alındı

Sadık Tevfik Kayrakçı

İkincilik ödülünü kazanan Sadık Tevfik Kayrakçı ve Hatice Melisa Santürk yapmış oldukları açıklamada, CMC belgeseli ile söz konusu maden atıklarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.Kayrakçı, “Kıbrıs’ta geçmişte faaliyet gösteren maden şirketi CMC’nin hala devam eden çevresel etkilerini ve çevre kirliliğinin yarattığı potansiyel etkilerini incelemek, sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğüm bir görevdi. Toplum üzerinde etkilerinin gözlemlendiği böyle önemli bir konudan hareketle yapılan bu belgesele dahil olmaktan ve yönetmenliğini yapmaktan büyük bir onur duydum” dedi.

Hatice Melisa Santürk

Söz konusu belgesel kapsamında yapmış oldukları araştırmalardan ve görüş aldıkları paydaşlardan büyük bir veri havuzu elde ettiklerini belirten Santürk ise, “çevre gazeteciliğini merkeze alarak editörlüğünü üstlendiğim bu projede akıcı bir anlatı oluşturmaya özen gösterdik. DAÜ Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi olarak Kıbrıs’ın toplumsal hafızasında yer edinen CMC ve bu şirketin maden atıklarına yönelik farkındalık yaratmak adına çaba göstermiş olmaktan onur duydum. Bizimle birlikte ekipte yer alan tüm arkadaşlarıma, danışman hocalarımıza ve mensubu olduğum DAÜ İletişim Fakültesi’ne çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

18 Üniversiteden 62 Öğrenci Ödül Aldı

İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik en köklü yarışmalardan biri olan ve Türkiye’de çağdaş ve nitelikli gazetecilerin yetişmesinde güçlü bir rol oynayan TGC-Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması bu yıl 33. kez gerçekleşti. Şimdiye dek 20 bini aşkın öğrencinin proje üreterek katılım gösterdiği ve Cüneyt Özdemir, Çağan Irmak, Güven İslamoğlu, Haluk Sarıtaş, Ömer Öztürk ve Yağız Şenkal gibi başarılı isimlerin öğrencilik yıllarında katıldığı yarışmada, bu yıl 18 üniversiteden 62 öğrenci, 44 proje ile ödüle değer görüldü.

Finalistler Deprem Farkındalığına Katkı Sağlayacak

Her yıl hem genç gazeteciler hem de gazetecilik mesleğini ileri taşıyan sektör temsilcileri için önemli bir buluşma alanı olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni ise bu yıl farklı bir formatta gerçekleşti. Yarışmanın finalistleri, bu yıl deprem farkındalığına katkı sağlayacak projeler geliştirmeleri için sektörün önde gelen isimleri tarafından mentörlük desteği alacak. Yıl sonuna kadar geliştirecekleri bu projelerle gençler çağın iletişim trendleri ve araçlarıyla kariyerlerine başlamaları için bir teşvik kazanırken, deprem bölgelerinde toplumsal hafızanın canlı tutulmasına da katkıda bulunulacak.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.