Diyarbakır’daki bombalı saldırı protesto edildi

0
8721

Fotoğraflar: Fırat Necati Güner

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) okuyan Kürt kökenli öğrenciler HDP’nin Diyarbakır mittingideki bombalı saldırıyı protesto etmek için toplandı. Yürüyüşe yaklaşık 200 kişi katıldı. Yürüyüşe sivil  halkın katılımı da dikkat çekti.

Akşam saatlerinde DAÜ giriş kapısından başlayan yürüyüş, DAÜ 2 yurduna kadar devam etti. Yurdun önünde pankart açıp slonganlar atıldı. Patlamada ölenler için bir dakkika saygı duruşunda bulunularak ardından Kürtçe ve Türkçe basın bildirisi okundu.

Basın bildirisi şöyle; “Dün gerçekleşen HDP mitinginde 5 dakika arayla iki patlama gerçekleştirildi ve 4 yoldaşımız şehit oldu. Patlamalar sonrası çıkacak izdihamda yapılacak müdahale ile büyük bir katilam hedeflendi. HDP’nin ezilenleri, bütün dinsel yapıları, kadınları ve gençleri kapsayıcı yapısıyla kucaklayarak Türk halklarına nefes aldırıyor. AKP tek başına iktidar olma imkanını yitirdiği için bu tarz “faşitçe” eylemlere başvuruyor. Daha önce de HDP’nin  yüzlerce seçim bürosuna saldırılarda bulunuldu. HDP milletvekili adaylarına ve seçmenlerine bulundukları bölgede fiziksel ve psikolojik baskılar uygulanıyor. Bu “faşist” düşüncenin emeli HDP ve diğer demokratik güçlerin provakosyona gelmeleri ve Türkiye’de yaratılan çirkin havayı kendi isteklerine göre şekillendirmek istemeleridir. Biz gençler, kadınlar ve tüm inanç sahipleri yaratılmak istenen  durumun farkındayız. Bu doğrultuda 7 Haziran’da en büyük korkuları olan bizler onları tahtından indireceğiz.”

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan grup sloganlar atarak dağıldı.

Protesto ile ilgili fotoğraf galerisi