Sualtındaki Dünya 

0
7495

Can Bekcan
Bir çok kişi dalış yapmayı ya iyi yüzme bilmediğinden ya da su canlılarından korktuğu için tehlikeli bulur. Oysa ki, sanılanın aksine dalış yapmak hiç de korkutucu ve tehlikeli değildir. Özellikle yeni şeyler keşfetmekten hoşlanıyorsanız tam da size göre bir aktivitedir. Üstelik bu aktivitenin yazı veya kışı da yoktur. Denizin elverişli olduğu her koşulda, kendinizi geliştirdiğinizde ise göllere ve mağaralara dalış yapabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi bu aktiviteyi yapmak için de eğitim gerekmektedir. Aktivite diyorum, çünkü dalışı hem bir spor hem de hobi olarak yapabilirsiniz. Tercih size kalıyor.

Uzun süredir dalış yapan biri olarak size sualtının gerçekten farklı ve hiç düşünemeyeceğiniz güzellikleri kendi gözlerinizle görebilmek için bir fırsat verdiğini unutmayın. Hele ki Kıbrıs gibi bir adada bu aktiviteyi yapmak için elinizin altında bir çok fırsat bulunuyorken. Sahilleri ve sualtı güzellikleri çok olan bir adadayız. Farklı balıkları ve deniz canlılarını görme imkanınız çok. Bunu en iyi şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Bütün bu güzellikleri görebilmek için çok zahmete girmenize bile gerek yok. Keşif dalgıcı olarak işe başlayabilirsiniz. En temel bilgiler size verilir ve eğitmen eşliğinde dalış yaparsınız. Eğitmen yanınızdan hiç ayrılmaz. Hatta kendinizi rahat hissettiğinizde size; genellikle yeni dalış yapanların göremedikleri, sualtındaki küçük canlıları gösterir. Memnun kalır ve eğitim almak isterseniz öncelikle temel eğitime alınır, sonra da pratik eğitimle eğitiminizi tamamlarsınız. İşte o zaman siz de yavaş yavaş sualtındaki canlıları fark etmeye başlar ve bu işten zevk almaya başlarsınız. İsterseniz sualtı görüntüleme cihazlarınızla dalış yapıp, güzel kareler çekip kendi arşivinize koyarsınız.

İşin asıl keyifli yanı; dalış ortamınızla bir aile sıcaklığını yaşarsınız. İlk geldiğinizde, bir şeyler içip sohbet ederken, malzemelerinizi hazırlarken, dalışa başlarken, dalıştayken ve dalıştan sonra sürekli olarak o ortamın sıcaklığını hissedersiniz. En güzeli de “buddy” sistemidir. Sorumlu olduğunuz ve onun da sizden sorumlu olduğu bir arkadaşınız olur. Dalış başlamadan ve dalış bittikten sonra bile bu sistem devam ediyormuş gibi hissedersiniz. Dalış dostlukların ve sohbetlerin gelişmesini sağlayan bir aktivitedir. Tabi eğlenmesini bilenler için.

Bizler, bulunduğumuz yere okul demekten çok kulüp demeyi tercih ediyoruz. Sürekli olarak, karşılıklı birbirimizden bir şeyler öğreneceğimizi biliyoruz. Bu şekilde de aile ortamımızı genişletiyoruz. Aramıza sürekli olarak yeni aile bireyleri katılıyor. Tek bir yerden bahsettiğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bizler büyük bir ailenin küçük bir parçası olarak www.dive-hub.com adresinde buluşuyoruz. Sahibi Maria Ayça Ateş. Kendisi Kıbrıs Dalış Okulları Federasyonu Başkanlığı’nı da yürütüyor. Kıbrıs’ın sualtı zenginliklerine yatırım yapan araştırmacı bir kişi. Eğlenceli ve dalış konusunda bilgili bir eğitmen ve lider.
Eğer siz de bu büyük ailenin bir parçası olmak istiyorsanız hemen bir dalış okuluna gidin. Bizlerle birlikte yeni dostluklar kurmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Adanın bu güzel imkanlarından faydalanmak için elinize geçen fırsatı değerlendirin.

www.facebook.com/groups/divehub/
www.dive-hub.com

Fotoğraf Galerisi:
Fotoğraflar: Can Bekcan, Timuçin Uçar ve Maria Ayça Ateş