Gazimağusa’da Öğrenciler İklim Grevi Gerçekleştirdi

0
6532
Gazimağusa-Öğrencilerin İklim Grevi

Gazimağusa’da Öğrenciler Küresel Isınmaya Bağlı İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçme Çağısı Yaptı

Gazimağusa’da öğrenciler İsveçli 15 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’in başlatmış olduğu küresel iklim grevine gerçekleştirmiş oldukları eylemle destek verdi. Saat 10:30’da Anıt Çemberde başlayan eylem, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) çemberinde yapılan basın açıklamasıyla sonlandı. Türk Maarif Koleji, Namık Kemal Lisesi ve Çanakkale Ortaokulu öğrencilerinin yapmış olduğu iklim grevinde yapılan basın açıklamasında, 11 yıl gibi kısa bir süre sonra yaşanabilecek bir dünyanın kalmayacağına, tehlikenin büyüklüğüne ve derhal harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Dünya Bu Sistemi Kaldırmıyor

Gazimağusa-Öğrencilerin İklim Grevi

Öğrenciler adına basın açıklamasında bulunan Türk Maarif Koleji 12. sınıf öğrencisi Fatma Dalokay, Gündem’e vermiş olduğu özel demeçte; dünyanın mevcut endüstri sistemini kaldırmadığını, geleceklerinin tehlike altında olduğunu ve derhal seçilmiş olan politikacıların gezegenin geleceğini güvence altına almak için harekete geçmek zorunda olduklarını belirtti. Ayrıca Dalokay, politikacılarla birlikte diğer yetişkinlerin de bu yönde harekete geçmesi gerekliliğini vurguladı. Fatma Dalokay tarafından yapılan basın açıklamasının tamamı ise şöyleydi:

“Merhaba ülkemin seçilmiş ve bize, daha doğrusu dünyaya yardım etmek zorunda olan büyüklerim. Dikkat ederseniz zorunda dedim. Evet zorundalar, hepimiz zorundayız ve buna ben karar vermedim.

Zorundayız çünkü bahsettiğimiz iklim değişikliği size her ne kadar soyut gelse de; 11 yıl içinde harekete geçmezsek yaşayacaklarımızı durduramayacağız. Bu soyut bir olay değil. Zaman geçtikçe bir hikayeden değil, bir gerçekten bahsettiğimi hep birlikte daha iyi anlayacağız.”

Böcek İstilaları ve Kıtlık Yaşanacak, Yiyecek Stokları Azalacak

Gazimağusa-Öğrencilerin İklim Grevi

“Bildiğiniz gibi yarı kurak iklime sahip bir adada yaşıyoruz. Antropogenic aktivitelerin sonucu artan karbondioksit ve metan gazları dünya sıcaklığını yükseltirken, iklimimizdeki ‘yarı kuraklığın’ ‘yarısı’ kalır mı emin değilim.

Hava sıcaklığının artması ve su kıtlığı bu kuraklığın daha da artmasına neden olacak. Kuraklığın etkisine gelecek olursak; ekin alanlarımızın verimliliği ve bu nedenle elde edilen ürünlerin kalitesi düşecek. Yani evet, yiyecek stoklarımız azalacak. Böcek istilaları ve ağaç hastalıkları gözlemleyeceğiz. Süt ve çiftlik hayvanları kaybına uğrayacağız.”

Dünyanın Vücudundaki Zararlı Bakteri Biziz

Gazimağusa-Öğrencilerin İklim Grevi

“Kısacası yaşanacak olan olayları daha basit anlatacak olursam, hasta olan bir insanı örnek alabiliriz. Vücuda giren bakteri yaptığı olumsuz hareketlerden dolayı lehimize değil, aleyhimize işlediğinden, vücudumuz onu öldürmek adına vücut sıcaklığını yükseltir ve bundan bütün vücudumuz etkilendiğinden acı çekeriz. Dünyanın vücudundaki zararlı bakteri biziz, dünyanın aleyhine işlediğimiz sürece dünya bizi yok etmek adına çalışacak.

Kimse ‘biz bu kadar adada ne kadar karbondioksit ve metan gazı üretiyoruz ki’ demesin. Küçük, sorumluluktan kaçan bir çocuğun mızmızlanmasından farklı olmayan bir tepki bu ve bunu kimseye yakıştıramıyorum. Kaldı ki şu durumda ‘çocuk olan ben, bunu kimse yapmamışken gelmiş büyüklere ne yapması gerektiğin hatırlatıyorum!”

Gelecek Ya Yeşildir Ya Da Bir Gelecek Yoktur!

“Grevimiz dikkate alınmayacak bir grev değildir. Biz maaş yatmadı diye grev yapmıyoruz. Yapanlara desteğim var, lakin maaş yatar ya da yatmaz, dünya var olduğu sürece hepimiz yaşıyoruz.

Bu konu öyle bir şey değil, gelecek ya yeşildir ya da bir gelecek yoktur! Bunu bir ben değil, arkamda binlerce bilim insanıyla söylüyorum.”

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.