Mimaride 4. Boyut

0
7030
Fotoğraf: Alaa Albarazy

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde, 4 Boyutlu Modelleme ve Sanal Tasarımın İnşaat Sektöründeki Rolü adlı atölye çalışması ve seminer Doç. Dr. Farzad Rahimian’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen ve Alpay Özdural konferans salonunda gerçekleşen atölye çalışması ve seminer, fakülte üyeleri ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Geniş bir katılımla gerçekleşen “4 Boyutlu Modelleme ve Sanal Tasarımın İnşaat Sektöründeki Rolü” konulu seminer University of Nothumbria Newcastle öğretim üyesi, Doç. Dr. Farzad Rahimian tarafından verildi.

Fotoğraf: Alaa Albarazy

Doç. Dr. Rahimian’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen atölye çalışması kapsamında 25 öğrenci ile birlikte 4 Boyutlu Modelleme teknikleri üzerine proje uygulaması gerçekleştirildi. Büyük bir ilgiyle takip edilen atölye çalışmasının ardından verilen seminerde, Prof. Dr. Rahimian, ayrıca Yapı Bilgi Yönetimi (BIM)’in önemine de vurgu yaparak, BIM’in dijital çalışma yöntemi olarak tasarım ve inşa süreçlerinde sağlayacağı olanakları belirtti. BIM ’in tüm yapı profesyonelleri arasındaki bilgi alışverişini ve verimli bir işbirliği sürecine olan katkısının yanında, projelere kattığı profesyonellikte vurgulandı.

Seminerde, dijital iletişim çağının önemi vurgulanırken kurulan dijital iletişim standında katılımcılara sanal gerçekliği deneyimleme fırsatı da sağlandı. Seminer sonrasında, Doç. Dr. Farzad Rahimian’na teşekkür plaketi ve sertifikası, Mimarlık Bölümü, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun tarafından takdim edildi.