KPKD Otello Çoksesli Korosu İspanya’da Gümüş Madalya Kazandı

0
6248
KPKD Otello Çoksesli Korosu - İspanya 9. Uluslararası Pau Casals Koro Yarışması ve Festivali

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Otello Çoksesli Korosu, İspanya’da 10-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 9. Uluslararası Pau Casals Koro Yarışması ve Festivali’nde gümüş madalya kazandı. Halk şarkıları kategorisinde yarışan koro, Kıbrıs Türküleri’ni seslendirerek bu alanda bir ilki başarmış oldu

Koro Şefleri Erkan Dağlı ve Rana Erozan Uluçay

İspanya’nın ‘Lloret de Mar’ şehrinde düzenlenen “9. Uluslararası Pau Casals Koro Yarışması ve Festivali”nde gümüş madalya kazanan KPKD Otello Çoksesli Korosu ülkemizi onurlandırdı. Uluslararası düzeyde katıldığı ilk yarışmada 35 kişilik korist kadrosuyla, halk şarkıları kategorisinde Kıbrıs Türküleri’ni seslendiren koro, jüri üyelerinden 75,75 puan alarak ikinci oldu. Ödül, koro şefleri Erkan Dağlı ve Rana Erozan Uluçay’a takdim edildi.

Şefler Rana Erozan Uluçay ve Erkan Dağlı’nın yönettiği koronun yarışmada seslendirdiği Kıbrıs Türküleri’nin düzenlemeleri ise, İspanya’da koroya eşlik eden obua sanatçısı ve besteci Oskay Hoca tarafından yapıldı. Ayrıca koroya, İspanya’da piyano eşliklerinde öğretim üyesi Atakan Sarı da katkı sağladı.

Bu gurur hepimizin

KPKD Otello Çoksesli Korosu – 9. Uluslararası Pau Casals Koro Yarışması ve Festivali Korteji

19 ülkeden 134 koro ile açılışı yapılan festival kortejinin öncü korosu Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Otello Çoksesli Korosu oldu. Festival açılışında KKTC bayrağını en önde dalgılandıran koro, ülke tanıtımı açısından da gurur kaynağı oldu. KPKD Otello Çoksesli Korosu 35 kişilik korist kadrosuyla, 11, 12 ve 13 Eylül tarihlerinde İspanya’nın üç farklı bölgesinde konserler verdi.

Koro ayrıca, dini müzik kategorisinde Barselona’da büyük katedralde verdiği konserde birçok dini müzik eseri yanında, Cenan Akın’ın düzenlediği ”Ben Seni Bulmuş İken” isimli Yunus Emre şiiri üzerine bestelenmiş ilahiyi de seslendirdi. İspanya’da sokak konserleri de veren Otello Çoksesli Korosu, yarışma sonuçlarının açıklandığı ödül törenine de katılarak yurda dönüş hazırlıklarını tamamladı.

Büyük emek verildi

KPKD Otello Çoksesli Korosu ve Ödül Töreni Sonrası

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği başkanı Şifa Çolakoğlu ödül töreni sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çoksesli koro müziği alanında ülkemize ilk ödülü kazandırmaktan dolayı sevinçli ve gururlu olduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Başta bu ödülü kazanmamızda çok büyük emekleri olan koro şeflerimiz Erkan Dağlı ve Rana Uluçay olmak üzere, yaptığı düzenlemelerle sesimiz olan Oskay Hoca’ya, eşlikleriyle yanımızda olan Atakan Sarı’ya, Aytekin Erkek’e minnetlerimi sunar, yönetim kurulundaki arkadaşlarımı, koro üyesi arkadaşlarımı içtenlikle tebrik eder, heyecanımıza ortak olan değerli basınımıza, herkese gönülden teşekkür ederim. İyi ki varsınız.”

Ne ilk ne de son…

Erkan Dağlı – Oskay Hoca – Rana Erozan Uluçay

Otello Çoksesli Korosu Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği çatısı altında KKTC’yi müzik alanında dünyada tanıtma hedefiyle, geçen yıl Prag Müzik Festivali ve Macaristan’da Türk Günü’ne, 2017’de ise Ohrid Korolar Festivali’ne katılarak konserler verdi. Önümüzdeki yıllarda da bu hedefini gerçekleştirmek için festival ve yarışmalara katılmaya devam edecek olan koro, ülkemizin tanıtımının sanat yoluyla da yapılabileceğini kanıtlar nitelikte.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.