10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

0
4136

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’yle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Devlet liderleri 10 Aralık İnsan Hakları Günü ile alakalı açıklamalarda bulundu. “Halkımızın birçok temel hakkı gasp edilmiştir” sözleri ile açıklamada bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bilinmesini isterim ki; ülkemizde yaşayan her birey, vatandaşımız olsun ya da olmasın, devletimizin güçlü bir kararlılıkla savunduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin tüm haklarına sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Tatar; “Dünyanın yaşadığı en yıkıcı savaş olan 2. Dünya Savaşı’nın hemen ardından, küresel olarak savaşların yıkıcı etkisini anlayan insanlık, Birleşmiş Milletler aracılığı ile 10 Aralık 1948’de ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilan etmiştir. Birinci Dünya Savaşı, insanlığın, dünyayı tek başına yönetme hırsı ile 20. yüzyılın ortasında bile, nasıl barbarlaşabileceğini göstermiştir. Bu anlamda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, devletlerin, bireylere tanınan hak ve özgürlükleri güvence altına almaları konusunda bir arada düşünmelerinin sonucudur.

Aynı beyanname, 1962 yılında ‘İnsan Haklarını Korumaya dair Avrupa Sözleşmesi (Tasdik) Yasası’ adı ile o yıllarda ortağı olduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Muavini merhum Dr. Fazıl Küçük tarafından Resmi Gazete’de yayınlatılmak suretiyle ilan edilmiştir.

Ne yazık ki, o günlerde ortağı olduğumuz Cumhuriyet’in Rum temsilcileri sayesinde, 2. Dünya Savaşı’nın nedenleri gibi ‘tek başına yönetme hırsı’ sonucunda halkımız, 11 yıl boyunca ‘İnsan Hakları’ ihlalleri yaşamış, gettolarda hapsedilmiş ve birçok temel hakları gasp edilmiştir” sözlerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kovid-19 sonrası yeniden şekillenecek dünyada, tüm politikaların insan hakları ekseninde yapılandırılması ve adaletsizlikleri giderecek etkin mekanizmaların geliştirilmesi gerekiyor’” sözleriyle açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Günü’nün bu yıl ki temasının ‘DAHA İYİ İYİLEŞ-İNSAN HAKLARINA SAHİP ÇIK’ olarak belirlenmesini, bu bakımdan son derece isabetli buluyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.