Güney Kıbrıs’ta Çalışanlara Yurtta Kalma Koşulu

0
4108

Güneyde çalışanların Başbakanlık önündeki eylemi sonucunda, KKTC Başbakanı Ersan Yener ile eylemciler arasında anlaşmaya varıldığı açıklandı. Açıklamanın ardından Güneyin Emekçileri adlı grup yapılan görüşmede herhangi bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu, TAK’a yaptığı açıklamada, yapılan görüşmeler sonucunda güneye geçecek olanların 19 Aralık Cumartesi ve 20 Aralık Pazar da belirlenen otel veya yurtta kalması gerekeceğini, 23 Aralık’ta evlere dönüş koşulunun da KKTC Sağlık Üst Kurulu tarafından belirleneceğini söyledi.

23 Aralık’a kadar Güney Kıbrıs’ta çalışanlar kuzeye geçişlerde 10 günlük karantinaya girmemek için, Lefkoşa ve Gazimağusa’da belirlenen yurt veya otellerde kalma koşuluyla hergün Güney’deki işlerine gidip gelebilecekler açıklaması yapıldı.

Hükümetle bir uzlaşıya varılamadı

Yapılan açıklamanın ardından Kıbrıs’ın güneyinde çalışan emekçileri temsil eden ‘Güneyin Emekçileri’ adlı grup sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak, hükümet yetkilileri ile yapılan görüşmede bir uzlaşıya varılamadığını duyurdu.

Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar ismindeki dernekle Mart ayından itibaren hak mücadelesi veren Güney Emekçileri oluşumunun hiç bir bağı olmadığını belirten ve “Bu dernek 3, 5 kişinin önderliğinde kurulmuş ve işçilerin birliğini bölme hedefiyle çalıştıkları artık apaçık ortaya çıkmıştır” sözlerini ifade eden Güney Emekçileri adlı grup, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bu kişilerin kimler tarafından yönlendirildiği bilgimiz dahilindedir, çok yakın bir zamanda bu konu için ayrı bir basın açıklaması yapmayı düşünüyoruz.

Güney Emekçileri oluşumu sırf işçilerin bölünmemesi uğruna bahse konu derneğin ortaya çıktığı andan itibaren çalışmalarını askıya almıştı, ancak bugün hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmede anlaşma sağlandığını iddia edilen konuda Güney Emekçileri’nin kesinlikle bir uzlaşısı yoktur.

Bu insan haklarına ve eşitlilik ilkesine aykırı gayri insani alınan kararlar kesinlikle bizleri temsil etmiyor ve bu kararlar karşısında mücadelemizi tekrar sokağa taşıyacağımızı ve bizleri doğuran bu topraklarda özgürce işimize, evimize gidebilme özgürlüğümüzü elde edene kadar mücadele edeceğimizi bildiririz.”

Kaynak 1 
Kaynak 1

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.