Engelli Bireylerin Topluma Katılımı Engelleniyor

8
4745

Kıbrıs’ta engelli bireyler günlük hayatlarında birçok zorlukla karşılaşıyor. Bunlardan biri de toplum içine çıkmak için kullandıkları yolların ve kaldırımların uygun olmaması.

DAÜ Gündem Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit; bedensel engelli bireylerin en büyük sorununun ulaşım, erişim ve dolaşım olduğunu söyledi.

Toplu taşımada da ciddi sorunların olduğunu belirten Kibrit, yapılan yol ve kaldırım çalışmalarının engelli bireyler için uygun şekilde yapılmadığını ve bu durumun engelli bireyler için en büyük engel/bariyer olduğunu vurguladı.

Sosyal alanlarda dışlanıyoruz

Kibrit, yapılan çalışmaların yeterli olmadığını, yollar ve kamuya açık alanların düzenlenmesi yasası altında Engelli Standartları Tüzüğü yer almasına rağmen kamuya açık alanların bu yasaya uygun olmadığını, sosyalleşmek ve toplum arasına çıkmak için kullandıkları alanlarda dışlandıklarını, en büyük ihtiyaçları olan rampa ve lavaboların bile yapılamamış olduğunu ifade etti.

Toplumun büyük bir kısmı duyarlı ama bilinçli değil

Her türlü maddi destek konusunda toplumun duyarlı olduğunu söyleyen Kibrit, engellilerin topluma dahil olabilmesi noktasında toplumun bilinçli olmadığını, engelliler için ayrılmış olan park yerlerine ve engelli rampalarının bulunduğu kaldırımlara hiç düşünmeden araçlarını park ettiklerini söyledi.

Özellikle üniversitelerimizin bu yönde yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda toplumsal dönüşüm noktasında ciddi anlamda ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Kibrit, yapılan çalışmaların ve düzenlemelerin halen daha yeterli düzeyde olmadığını belirti.

Ülkenin kanayan yarası Engelsiz Yaşam Evi

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelsiz yaşam evi hakkında düşünceleriniz nedir? sorusuna yanıt olarak; “bu konu ülkemizin kanayan yarasıdır. Çalışma Bakanlığı’nın aralık ayında 2. etabının ihalesinin yapılacağını açıklamasına rağmen henüz bir gelişme olmadığını ve ihalenin yapılmadığını” ifade etti.

Ağır engelli olan bireylerimiz için bu projenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Kibrit, “umarım yeni hükümetimiz bu projeyi öncelik içerisine alır ve bir an önce bu yaşam evi tamamlanır” sözlerini söyledi.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.