Dünya Sokak Hayvanları Haftası

0
4386

Her yıl nisan ayının ilk haftası, tüm dünyada yaşamlarını oldukça zor koşullar altında geçirmeye çalışan sokak hayvanlarının durumuna  farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Dünya Sokak Hayvanları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Dünya genelinde, sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin sayısının yaklaşık 600 milyona yakın  olduğu tahmin ediliyor. ‘Sokak hayvanı’ terimi, şehirlerde veya başka yerleşim yerlerinde başıboş olarak hayatlarını sürdürmeye çalışan hayvanlar için kullanılıyor. Her yıl nisan ayının ilk haftasında  tüm dünyada, yaşamlarını oldukça zor koşullar altında geçirmeye çalışan bu sokak hayvanlarının korunma, barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarına dikkat çekmek amacıyla ‘Dünya Sokak Hayvanları Günü’ olarak kutlanıyor.

Sahipsiz ve yardıma muhtaç birçok hayvanın başta sağlık olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılamak biz insanların sorumluluğunda olsa da bilinçsiz birçok insan nedeniyle çoğu hayvan her gün zarar görmektedir.

Barınak Eksikliği

Barınakların asıl amacı; sokakta yaşayan ve yardıma muhtaç hayvanları bir çatı altında toplamak ve onlara gereken yardımı yapmaktır. Ancak şehirler içinde eksik barınak sayıları ve bazı barınakların sorumluluklarını yerine getirmemelerinden dolayı hayvanlar açlıktan ve  soğuktan ölüyor.

Satın Alma Sahiplen !

Barınaklarda genellikle sahipleri tarafından terk edilmiş hayvanlar bulunmaktadır. Aileler çoğu zaman yasaklanmış olsa da pet-shoplardan hayvan almaktadır. Pet-Shop’larda satışı yapılan hayvanlar küçük kafeslerin içinde aylarca beklemektedir. Bu nedenle hayvan sahibi olmak isteyen insanların Pet-Shop’lar yerine barınaktaki hayvanları sahiplenmeyi tercih etmeleri gerekmektedir.

Sokak hayvanlarını korumakta en güzel örnek; Gökçe Erdoğan’dır.

Gökçe Erdoğan, Çorum’da çöplük çoçukları ile andığı hayvanların beslenme ve tedavi yardımları ile tanınmakta. Beraber yaşadığı bir felçli köpeği (Lokma),iki kör köpeği (Bahar ve Çüçü) ve iki kedisi (Pırıl ve Sabiş) ile sosyal medyada eğlenceli anlarını paylaşmaktadır.

Her hafta çöplükte beslenmelerden sonra hasta ve bakıma muhtaç bulduğu hayvanları tedaviye göndermektedir. Tedavi ettiği hayvanları ise daha sonra sahiplendirmektedir.

Bu 6 yıl içerisinde yaptığı yardımları ve sahiplenmeleri paylaşan Gökçe Erdoğan, “Ben yapıyorum demek için değil sizde yapabilirsiniz demek için…” ifadelerini kullanıyor.

Gökçe Erdoğan beslenme ve sahiplendirme kampanyalarını “Voddiri” instagram hesabından yapmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.