Yeni Medya ve Gazetecilik Öğrencileri Jüri Karşısına Geçti

0
3618

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencileri mezuniyet projeleriyle jüri karşısına geçti.

DAÜ İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü öğrencileri eğitim hayatları boyunca öğrendiklerini uygulamalı olarak nasıl hayat geçirdikleriyle ilgili olarak hazırladıkları gazeteleriyle akademisyenlerin ve alanında yetkin kişilerin yer aldığı jüri karşısına geçtiler. Bitirme döneminde olan Çağrı Çantalı, Hüseyin Renç Karlık, K. Deniz Tüzün ve Modinat A. Osanyinpeju’nun projelerini çevrimiçi olarak Prof. Dr. Hanife Aliefendioğlu, Doç. Dr. Metin Ersoy ve Dr. Engin Aluç, ayrıca sektörden Özgür Gazete’den Pınar Barut ve YeniDüzen Gazetesi’nden Simge Çerkezoğlu’ndan oluşan jüri karşısında sundular.

DAÜ İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik öğrencilerinin de katılım sağladığı toplantıda mezuniyet projelerini sunan öğrencilerin gazete tasarımları ve haberleri üzerinde duruldu. Toplantı İngilizce başlayıp ve Türkçe olarak devam etti. Öğrenciler tasarımları ve haberleri yönünde gelen sorulara cevap verdikleri toplantıda sektörden katılan jüri üyelerinin öğrencilere sektörle ilgili tavsiyeleri de oldu.

Ön sayfaların önemi üzerine durulurken, görsellerin etkisi ve görsel seçilirken doğru yöntem kullanılması gerektiğine değinildi. Ayrıca, sektörün iyi ve araştırılmış haberler beklediğini belirten jüri her öğrencinin projesini tek tek değerlendirdi. Öğrencilerin yapmış oldukları hataları düzeltmeleri için tavsiyelerde bulunarak sektörde bu hataların tekrarlamaması gerektiğinin üzerinde duruldu.

Gazetelerin tasarımları üzerinde de durulan toplantıda sektöreden katılan jüri üyeleri; tasarım konusunda yetenekli olunmasa bile tasarımın temellerinin anlaşılmış ve nasıl uygulandığı hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğinin üzerinde durdular.

 

Bitirme Projeleri

Karışık Haber Gazetesi – Çağrı Çantalı
Apollovasari – Hüseyin Renç Karlık
Kırpık – K. Deniz Tüzün
The Voice – Modinat A. Osanyipeju

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.