MADAM YENGE: Ressam, Fotoğrafçı & Koleksiyoner: Olga Rauf Sergisi

0
4105

Rüstem’s, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkıları ve Telsim’in İletişim & Teknoloji sponsorluğunda MADAM YENGE: Ressam, Fotoğrafçı & Koleksiyoner: Olga Rauf sergisi gerçekleşecek.

Kıbrıs’ın ilk kadın ressamlarından ve fotoğrafçılarından Olga Rauf’un Birinci Dünya Savaşı sonrası akademideki ilk çizimlerinden son dönem tablolarına uzanan nitelikli bir seçkinin yanı sıra Rauf’un kendi çektiği fotoğrafları ve koleksiyonerliği ile ilgili objeleri de kapsayan sergi, bugüne dek Olga Rauf üzerine hazırlanmış en kapsamlı çalışma olarak karşımıza çıkacak.
Kıbrıs ve Almanya’daki arşiv ve döküman taramalarını içeren uzun bir araştırmanın ardından hazırlanan sergi, Olga Rauf üzerine hazırlanmış bir kitap ve belgesel video ile destekleniyor.
23 Ekim 2021 Cumartesi gecesi 19.00’da açılacak olan sergi 19 Kasım 2021 günü düzenlenecek özel bir müzayede ile sona erecek.
Sergi Küratörleri:
Halil DURANAY & Özlem ÜNSAL
Sergi Araştırma Ekibi:
Özlem ÜNSAL, Halil DURANAY, Ceren EREL
Belgesel Video:
Yetin ARSLAN

OLGA RAUF KİMDİR?

Olga Werkmeister, 1893 yılında Moskova’da dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı sırasında babası ve erkek kardeşleri savaş esiri olarak alınırken, annesi ve Olga Sibirya’daki kamplara sürgün edildi. Daha sonra ailenin Alman asıllı olması nedeniyle, Rus savaş esirleri ile değiş tokuş edildiler ve 1918 yılında Münih’e yerleştiler. 1921 yılında Münih Sanat Akademisi’ne kayıt oldu ve en az üç yıl burada eğitim aldı. 1922 yılında Werkmeister ailesinin küçük oğlu Boris tüberkülozdan ötürü hayatını kaybetti. Kısa bir süre sonra ise aynı hastalığa Olga Werkmeister yakalandı. Ilıman iklime sahip bir yerde zaman geçirmesinin önerilmesiyle, ailenin Moskova yıllarından tanıdığı ve daha sonra Kıbrıs’a yerleşen Classen ailesinin misafiri olarak 1925 yılında Kıbrıs’a yerleşti. Lefkoşa’da dil dersleri vermeye başlayan Olga Werkmeister, bu dönemde doktor Mehmet Rauf Bodamyalızade ile tanıştı. 1927 yılında evlenmelerinin ardından sanatçı, Olga Rauf adını aldı. Bu dönemde genel olarak Kıbrıs fakat özellikle Lefkoşa’ya ait çok fazla fotoğraf çekti. Olga Rauf’un sanatsal üretiminin temeli, içinde bulunduğu coğrafyayı fotoğraflayıp daha sonra resmetmesi üzerine kuruludur. 1920’ler ile 1940’ların sonu arasında yoğunlaşan bu üretim, büyük ölçüde Kıbrıs’ın kentsel ve kırsal alanlarının empresyonist bir stil ile tuvale aktarılmasını içerir. Olga Rauf, sanatsal üretim ve eğitmenliğinin yanı sıra Kıbrıs’ta eski eser toplamakla da yakından ilgilendi. Öyle ki, bu ilgi onun koleksiyoner kimliğinin oluşmasına katkıda bulundu. Eşinin vefatından sonra Olga Rauf bir dizi deniz aşırı yolculuğa çıktı ve bu sayede sanatçının deniz kabuğu koleksiyonculuğu yeni bir boyut kazandı. Olga Rauf 1987 yılında Lefkoşa’da vefat ederek uzun ömrünü Kıbrıs’ta tamamladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.