“25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” için Kadınlar Meydanlarda

0
2669

Mesarya Kadınları İnisiyatifi, Sol Hareket ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri 25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü için toplanarak Lefkoşa’da eylem yaptı.

” Hepimiz eşit, özgür ve sömürüsüz bir Dünya’da yaşamak istiyoruz. Kararlıyız, sömürülmediğimiz, öldürülmediğimiz bir dünyayı ve Kıbrıs’ı hep birlikte kuracağız. Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Mesarya Kadınları İnisiyatifi, Sol Hareket ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclislerinin yaptığı ortak basın açıklamasında, kadınların sokakta, evde, iş yerinde şiddete uğramaya devam ettiği savunuldu. Dünyanın her yerinde kadınların ve LGBTI+’ların haklarına ve hayatına saldırılar olduğu ifade edildi.

KKTC’de gece kulüplerinde kadınların pasaportlarına el konulduğu ve köleleştirildiğine dikkat çeken basın açıklaması şu şekilde oldu;

“Cinsel kimliğimiz ve cinsel yönelimimizden dolayı fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik, dijital şiddete uğrayarak öldürülüyoruz. Kadına yönelik şiddeti ve nefret cinayetlerini umursamayan, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden, kadınların köle olarak kullanılmasına göz yuman otoriter, iş birlikçi, teslimiyetçi ve gerici iktidarlar ile karşı karşıyayız. Kadın düşmanı politikalar üretenler  öldürülen her kadından korumadığı için sorumludur.

Dilimiz, inancımız, etnik kökenimiz farklı olsa dahi bizi bir araya getiren, örgütlü mücadelemiz ve yükselttiğimiz kadın hareketidir. Hepimiz eşit, özgür ve sömürüsüz bir Dünya’da yaşamak istiyoruz. Kararlıyız, sömürülmediğimiz, öldürülmediğimiz bir dünyayı ve Kıbrıs’ı hep birlikte kuracağız. Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

Feminizm , eşitliğin mücadelesidir. Eşitliği sağlamanın yolu ise tüm eşitsizliklere karşı mücadele etmekten geçer. Bu nedenle toplumların var ettiği ataerkil dayatmalara, hayatlarımızı hiçleştiren kapitalizme karşı mücadelemizi büyütüyoruz.

Yaşasın Kadınlar, Yaşasın Kadınların Örgütlü Feminist Mücadelesi.”

25 Kasım için toplanan kadınlar yapılan basın açıklamasının ardından şarkılar ve ıslıklarla birbirlerine eşlik ederek dağıldılar.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.