Gazeteci Mete Çubukçu İletişim Fakültesinde

0
3671

Ünlü gazeteci Mete Çubukçu 28 Aralık Salı günü Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çatışma Bölgelerinde Gazetecilik” konu başlıklı seminer verdi.

İletişim fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinin katılımı ile gerçekleşen seminer, Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin ERSOY’un konuşması ile başladı.

Gazeteciliğin tarihten bugüne zorlu sürecine değinen Mete Çubukçu, meslek hayatından örnekler ile seminerine devam etti. Konuşmasında barış gazeteciliğine de değinen Çubukçu, barış gazeteciliğinin “savaş, çatışma, gerginlik durumlarında ve bu potansiyeli taşıyan her konuda nasıl haber yazılacağını etik olarak belirleyen bir anlayış” olduğunu söyledi.

Habere ulaşmanın, haberi yazmak kadar önemli olduğunu belirten, gazetecilerin savaştan değil barıştan yana olması ve barış dili kullanılması gerektiğini söyleyen gazeteci, bu süreçte meslek hayatı boyunca yaşadığı zorluklardan ve olaylardan örnekler verdi.

İyi Bir Gazeteci Olmanın Püf Noktaları

İyi bir gazeteci olmanın püf noktalarının objektif olmak, yeni teknolojilere-yeni medyaya hakim olmak, meraklı olmak, eleştirel olmak, sorgulayıcı olmak olduğunu söyleyen Çubukçu, en önemli noktanın istekli olmak olduğunu vurguladı.

Türkçe olarak devam eden seminer Prof. Dr. Hanife Aliefendioğlu tarafından da yabancı öğrenciler için tercüme edildi. Seminerin ardından Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri gazeteci Mete Çubukçu ve İletişim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından şeref/yüksek şeref belgelerini aldı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.