Çatıdan Düşen Buz Kütlesinin Verdiği Zarardan Sorumluluk

0
2926

Soğuk kış şartlarında çatılarda oluşan sarkıtlar erimeye başlayınca düşmekte ve maddi hasarlara sebebiyet vermektedir. Çatılardaki buz sarkıtlarının verdiği zararlardan bina sahipleri sorumludur.

Borçlar Kanununda bina veya yapı eserlerinin verebileceği zararlar ile bu zararların bertaraf edilme yükümlülükleri düzenlenmiştir. Bu hükümlere göre bina malikleri herhangi bir kusurları bulunmasa bile bina veya yapı eserinden doğan zararlardan sorumludur. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarının sebebiyet verdiği maddi zararlar da bu kapsamda değerlendirilir Bina malikleri zarar görenin zararlarını tazmin etmekle yükümlüdürler.

Bina Maliklerinin ve Diğerlerinin Sorumluluğu

Bina maliki teriminden kasıt binadaki bağımsız bölüm malikleridir. İntifa hakkı ve oturma hakkı sahipleri de bina malikleriyle birlikte doğan zararlardan sorumludurlar.

Bina Maliklerinin Zarar Tehlikesini Önlemeleri

Bina maliklerinin çatıda oluşan buz kütlelerinin ya da biriken karların düşme tehlikesi olduğunu ve üçüncü kişilere zarar verme ihtimali olduğunu düşünerek söz konusu tehlikeyi bertaraf etmeleri gerekir. Bununla beraber bu tehlikeden zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek kişiler de bu tehlikenin önlenmesini bina maliklerinden talep edebilirler.

Bina malikleri buz kütlelerini ya da kar yığınlarını temizlemeli, emniyet şeridi ve benzeri önlemleri uygulayarak oluşabilecek zararların önüne geçilmelidir. Yargıtay; yaya kaldırımında yürürken çatıdan düşen buz kütlesinden yaralanan ve hatta ölen kişinin yaya kaldırımı yerine yoldan yürümesini hayatın olağan akışına aykırı bulmuştur. Dolayısıyla yukarıda bahsedilen ve benzeri önlemlerin bina malikleri tarafından alınması gerekir.

Zararın Tazmininde Zamanaşımı Süresi

Böyle bir kazadan zarar gören kişiler en kısa sürede oluşan zararı tespit ettirmeli ve olayın meydana gelmesinden itibaren iki yıl içinde hukuki ve cezai yollara başvurmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.