KKTC’de İlk Metaverse Eğitimi

0
2772
Raziye Nevzat Metaverse

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) KKTC’nin ilk metaverse eğitimi verildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü tarafından 31 Mart Perşembe günü İletişim Fakültesi Mor Salonda “Metaverse 101” konu başlıklı seminer düzenlendi. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Anıl Kemal Kaya’nın katılımı ile gerçekleştirilen seminerde, DAÜ öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Raziye Nevzat Metaverse ve NFT ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Metaverse’nin gelecekte pazarlama ve reklam alanlarında nasıl kullanılacağına dair bilgiler veren Nevzat, arıtılmış gerçekliğin e-ticarette karşılaşılan sorunların azalacağını, kendimiz için oluşturulan özel avatarların iletişim alanında büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Metaverse’nin dikkat ekonomisine katkıda bulunacağı, çevreye atılan atıkların büyük oranda azalmasına yardımcı olacağını, stok yönetiminin, lojistik ve karbon ayak izinin azalacağını iddia ettiklerini belirten Nevzat, artırılmış gerçeklikle canlandırılmış olan ünlülerin eğitim verebileceğini de sözlerine ekledi.

Seminerin devamında ticaret ve yatırım yapılabilecek satın alma, oyun ve topluluk platformu olarak kullanılacak olan metaverse ekonomisinin ortaya çıktığını belirten Nevzat, oyun platformu olan Roblox, satın alma yönetimi olan Decentraland, toplantıların yapıldığı The Sandbox, Spatial, Stegaverse platformları ve topluluk yönetimi olan Vemaker platormunun Metaversede yer aldığını vurguladı.

Nevzat, Metaverse’nin sunacağı yeniliklerin içinde birçok marka Metaverse alışveriş ile dijital ürünleri satışa çıkartacağı, e-ticaret yöntemi ile siparişlerin verilebileceği, buzdolabı ile etkileşimli olarak o ürüne ihtiyaç olup olmadığına dair bilgiler verilebileceğini ve 2025 yılından sonra Metaverse dünyasında yeni mesleklerin çıkacağını da sözlerine ekleyerek semineri öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayarak sonlandırdı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.