İçerik Üreticisi Can Pürüzsüz İle Belgesel Haber Atölye Çalışması

0
1709
İçerik üreticisi Can Pürüzsüz

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü tarafından içerik üreticisi Can Pürüzsüz ile Belgesel Haber Atölye Çalışması gerçekleştirildi. 140Journos, BluTV, ve halen +90, İMECE  platformlarında görev alan Can Pürüzsüz ile gerçekleştirilen atölye çalışmasına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

İçerik Üretiminde Önemli Noktalar Vurgulandı

İki gün süren atölye çalışmasının ilk gününde teorik anlatımda bulunan Pürüzsüz, içerik üretiminde konunun 360 derece nasıl ele alınabileceği hakkında bilgiler verdi. İçerik üretiminde araştırma, tematik düşünme, çözüm odaklı gazetecilik, röportaj profillerinin belirlenmesi ve öznenin kendisine sormak gibi alanların altını çizen Pürüzsüz, ön saha araştırmasının da önemine değindi.

CMC Hakkında Belgesel Haber Çekimi Gerçekleştirildi

Atölye çalışmasının ikinci gününde DAÜ Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Bşk. Prof. Dr. Metin Ersoy, Arş. Gör. İbrahim Emre Sugel ve öğrencilerle birlikte Can Pürüzsüz’ün de katılımıyla saha çalışması gerçekleştirildi.  Cyprus Mines Corporation (CMC) şirketinden kalan maden atıklarıyla ilgili belgesel haber yapımı için gerçekleştirilen saha çalışmasında öğrenciler de görev aldı. Lefke ve Gemikonağı’nda gerçekleştirilen çekimlerde Lefke Belediye Bşk. Aziz Kaya, Lefke Turizm Derneği Asbaşkanı Hasan Karlıtaş, Biyologlar Derneği Eski Bşk. Biyolog-Çevre Aktivisti Hasan Sarpten, Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, yaşayan son CMC eski maden işçisi Hüseyin Tiremeşeli ve Lefke halkı ile röportajlar yapıldı.

Teoriyi Pratik Alana Taşımanın Önemine Değinildi

Atölye çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Metin Ersoy, teorinin pratik alanda öğrencilerle birlikte deneyimlenmesinin önemine değindi. Akademinin sahada gösterdiği faaliyetlerinin toplumsal alana sunabileceği katkıya vurgu yapan Prof. Dr. Ersoy, çevre haberciliği alanında çekilen bu belgesel haberin çözüm odaklı anlayışıyla katkı sunabilme potansiyeline vurgu yaptı.

İçerik üreticisi Can Pürüzsüz ise konuşmasında, öğrencilerle birlikte sahaya çıkıp pratik alana da yansıyan bir proje gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Projenin ulusal ve uluslararası film festivallerine gönderilecek olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Pürüzsüz, atölye çalışması kapsamında DAÜ Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümüne teşekkürlerini sundu.

Atölye çalışmasına yönelik görüş bildiren öğrenciler ise, sahada gerçekleştirilen çekimlerde görev almaktan heyecan ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.