KAYAD Kadın Ticaretini Gör Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

0
1765
DAÜ Arş. Gör. Yasin Alp Çevik / Birincilik Ödülü
Arş. Gör. Yasin Alp Çevik / Birincilik Ödülü

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD)’ın düzenlediği “Kadın Ticaretini Gör” temalı fotoğraf yarışmasında dereceye giren katılımcılar ödül töreniyle onurlandırıldı. İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi doktora öğrencisi ve DAÜ TV Arş. Gör. Yasin Alp Çevik “Yansıma” adlı fotoğrafıyla birincilik ödülünün sahibi oldu.

Yarışmada ikincilik ödülünün sahibi “Bir Umut” isimli fotoğrafıyla Cem Cengiz olurken, üçüncülük ödülüne ise “Bir Yolun Sonundayım Sessizce Tükenerek” adlı fotoğrafıyla Alev Emre Gürsev layık görüldü.

Mehmet Gökyiğit, Prof. Dr. Senih Çavuşoğlu, Meral Akıncı, Ali İhsan Bayar’dan oluşan jüri heyetinin değerlendirmesi sonucunda ödüllendirilen katılımcılar arasında jüri özel ödülünün sahibi “UMUT” isimli fotoğrafıyla Ayşe Kocaismail oldu.

Yarışmada mansiyon ödülleri ise “Hayal” adlı fotoğrafıyla Erkan Çelikeri ve “İzahi” isimli fotoğrafıyla Gülen Gül Coşkun’a takdim edildi.

Avrupa Birliği (AB) İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında KAYAD tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, “Görmezden Gelme” projesi bağlamında 104 fotoğraf arasından seçilen 22 eserden oluşan sergi de ziyaretçilere açıldı.

Kadın Ticareti İnsan Hakkı İhlalidir

Meral Akıncı / KAYAD Bşk.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren KAYAD Başkanı Meral Akıncı, dünyanın en büyük insan hakkı ihlallerinden birini oluşturan insan ticaretine ve bu bağlamda da kadın ticaretine dikkat çekti. KAYAD olarak bu alanda yaptıkları çalışmalara değinen Akıncı, sivil toplumun toplumsal dönüşümü sağlamaya yönelik olan potansiyelinin önemini vurguladı.

Akıncı, “Görmezden Gelme” projeleriyle hak ihlallerini görünür kılmak adına çalışmalarını yürüttüklerini belirterek; “biliyoruz ki dönüşüm sağlamak için öncelikle sorunu görmemiz ve doğru anlamamız gerekmektedir. Yıllar önce ev içi şiddete karşı yapmış olduğumuz gibi kadın ticaretiyle mücadelede de sorunların görmezden gelinmemesi elzemdir” dedi. Akıncı ayrıca, kadın ticaretinin modern kölelik olduğuna da vurgu yaptı.

Dereceye giren fotoğraflara yönelik hazırlanan video gösterimlerinin de yapıldığı organizasyonda ödül sahipleri de duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Kadın Ticaretine Karşı Farkındalığın Önemi Vurgulandı

1. Seçilen Eser: Yansıma / Arş. Gör. Yasin Alp Çevik

“Kadın Ticaretini Gör” fotoğraf yarışmasının birincisi DAÜ İletişim Fakültesi doktora öğrencisi Yasin Alp Çevik ise, söz konusu fotoğraf sergisinin yalnızca bakılmanın ötesinde farkındalık oluşturma potansiyeline dikkat çekti. Çevik, “bakıp değil, gördüğümüz bir sergi olmasını diliyorum. Çünkü bakmak bir göz hareketi, görmek ise akıl ve yürek gerektiriyor. Aklımızı ve yüreğimizi koyduğumuz bir sergi olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Seçilen 22 fotoğraftan oluşan sergiye ve ödül törenine yoğun ilgi gösterilirken, organizasyona katılım gösterenler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı da yer aldı.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.