Bakan Çeler, İşçi ve Emekçinin Hakkını Koruma Kararlılıklarına Dikkat Çekti

0
6138
KTTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler / Fotoğraf: Bakanlık facebook sayfası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 1 Mayıs dolayısıyla yayınladığı bildiride, işçi ve emekçinin haklarını koruma hususunda kararlı olduklarını belirtti. Çeler, bu kapsamda denetimlerin arttırıldığını ve özel sektörde sendikalaşmayı ısrarla savunmaya devam edeceklerini vurguladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Bakanlığın sosyal medya hesabından yayınlanan bildiride işçi ve emekçinin haklarını koruma hususunda kararlı olduklarını belirtti. Çeler, özellikle sigorta, ihtiyat sandığı ve çalışma yaşamı ile ilgili geçmişte hiç yapılmayan denetimlerin yerini sıkça yapılan denetimlerin aldığını, bundan sonraki dönemlerde bu gibi konuların kimsenin iki dudağı arasında kalmaması ve yapılan denetimlerin hasır altı edilmemesi için de, özel sektörde sendikalaşmayı ısrarla savunmaya devam edeceklerini  vurguladı.

1 Mayıs’ta Yasal Yükümlülüğünü Yerine Getirmeyen İş yerlerine Cezalar Kesilecek

Bakanlık müfettişlerinin rutin denetimlerinin yanında, 1 Mayıs’ta da gerekli denetimleri yapacaklarını belirten Çeler, 1 Mayıs’ta işçi çalıştıracak olan işverenlerin gereğini yapmaması halinde ceza yaptırımı uygulanacağını da bir kez daha hatırlattı. Yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen iş yerlerine Bakanlık tarafından Haziran ayı ortasında yapılacak sosyal güvenlik yatırımları denetimlerinde ceza yaptırımı uygulanacağını belirten Çeler, Sosyal Sigortalar’dan kişi başı bir asgari ücret, İhtiyat Sandığı Dairesi’nden bir asgari ücret ve Çalışma Dairesi’nden de bir asgari ücret olmak üzere her çalışan başına 3 asgari ücret ceza kesileceğine dikkat çekti.

Bakan Çeler, “emeğin en yüce değer olduğunun bilinciyle bir kez daha, dini, dili, ırkı, yönelimi farketmeksizin, tüm emekçi kardeşlerimin yanında olduğunu vurgular,1 Mayıs İşçi Bayramınızı kutlarım” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.