Tel-Sen’in Eylemleri Sürüyor

0
5757
http://www.brtk.net/tel-sen-guzelyurt-telekominikasyon-dairesi-onunde-eylem-duzenledi/

Bakanlar Kurulunun Telekomünikasyon Dairesi’ni Yeniden Yapılandırma Kararına Karşı Tel-Sen Güzelyurt’ta Protesto Eylemi Gerçekleştirdi

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen), Bakanlar Kurulunun Telekomünikasyon Dairesi’ni yeniden yapılandırma adı altında özelleştireceğini ifade ederek, Güzelyurt Telekomünikasyon Dairesi önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Süresiz Grev İşaret Edildi

Eylemde ‘yap-işlet-devretme’, ‘kamu malını özele peşkeş çekenlerle aynı tarafta olmayacağız’ pankartı açıldı. Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, yeniden yapılandırma modelini mevcut şekliyle asla kabul etmeyeceklerini belirterek, yaklaşık 1 aydır bu kararı protesto eylemleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca Soysan, süresiz grevde dahil olmak üzere mücadelelerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Özelleştirmeyle Çalışanların Mağdur Edileceği Vurgulandı

Tel-Sen Mali Sekreteri Salahi Mısırlıoğlu ise, Bakanlar Kurulu kararında alt yapı olarak ayrılan kısmın mülkiyetinin devlette olacağına, ancak üst yapı olarak ayrılan kısmın yap-işlet-devret modeli ile özelleştirileceğine dikkat çekti. Bu uygulama ile çalışanların mağdur olacağını dile getiren Mısırlıoğlu, kamu-özel işbirliği adı altında kamu malının ise özele peşkeş çekileceğini savundu.

Sendikanın Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılmasına yönelik hazırlamış olduğu  alternatif planı geçmişte Bakanlığa sunduğunu da ifade eden Mısırlıoğlu, Telekomünikasyon Dairesinin yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğunu, ancak bunun dayatma bir özelleştirme modeliyle olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Eyleme ayrıca KAMU-İŞ Sendikası yetkilileri de katılım göstererek, destek verdi. Tel-Sen yaptığı protestolar kapsamında 12 gün önce de Gazimağusa Telekomünikasyon Dairesi önünde eylem düzenlemişti.