1 Mayıs Ara Bölgede İki Toplumlu Kutlandı

0
6105

1 Mayıs’ta Kıbıs’lı Türk ve Kıbrıs’lı Rum Emekçiler, Barış, Birlik, Mücadele Çağrısı Yaptı

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü (İşçi Bayramı), iki toplumlu organizasyonla ara bölgede yer alan Çetinkaya sahasında kutlandı. Etkinliğe Kıbıs’lı Türk ve Kıbrıs’lı Rum emekçiler, sendikalar, bazı milletvekilleri, parti başkanları, Avrupa Parlamentosu seçimi adayları ve öğrenciler geniş katılım gösterdi.

Dayanışma, Barış ve Çözüm Vurgulandı

Dünya Sendikalar Federasyonuna üye olan DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, KOOP-SEN, KTAMS, DAÜ-SEN ve PEO’nun ara bölgede tertiplemiş olduğu etkinlikte, ’emekçi sınıfının sömürüye karşı yaptığı direnişe ve dayanışmaya, barışın önemine’ vurgu yapıldı.

Dev-İş Başkanı Hasan Felek yaptığı konuşmasında; ekonomik krize, iş cinayetlerine, sendikasız çalışma koşullarına, fikir ve ifade özgürlüğüne yapılan saldırılara ve egemen güçlerin çıkarlarının Kıbrıs’ta barışı ötelediğine dikkat çekti. Felek, tüm bu zorlu koşullara rağmen, ‘Kıbrıs’ta yaşayan tüm kesimler farklılıklarıyla beraber 1 Mayıs’ı kutladılar’ mesajı verdi.

İki toplumlu federasyon çözümüne dikkat çekilen etkinlikte, iki toplumun siyasal eşitliği de vurgulandı. Ayrıca etkinlikte Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası eşliğinde Kıbrıs’lı Türk ve Kıbrıs’lı Rum sanatçılar sahne aldı.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.