YSK’dan İlk Yazılı Açıklama

0
5633
http://haber.sol.org.tr/secim-2019/yskden-iyipin-ara-karara-itirazina-ret-261973

YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının iptali ve seçimin yenilenmesine dair ilk yazılı açıklamayı yaptı. İstanbul’da karara protestolar gerçekleşti

Yükek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine 7’ye 4 oyla karar verdi. YSK, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptaline de karar verdi. İstanbullular 23 Haziran tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri için yeniden sandık başına gidecek.

Yapılan açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar verilmiştir.” denildi.

YSK’nin kararla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği bildirildi.

Tencere Tavalı Protesto Gerçekleştirildi

YSK tarafından alınan karar ise İstanbul halkı tarafından protesto eylemlerine neden oldu. İstanbul’lu seçmenler kararı evlerinin balkonlarından ve sokaklara çıkarak tencere tava sesleriyle protesto etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.