Gazetemiz DAÜ Gündem, MEK Deklarasyonuna İmza Attı

1
6580
KTGB Bşk. Sami Özuslu/MEK Bşk. Bekir Azgın/DAÜ Gündem Gazetesi Akademik Danışmanı-DAÜ İletişim Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy

DAÜ Gündem Gazetesi, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Medya Etik Kurulu onayıyla, Gazetecilik Meslek Etiği İlkeleri deklarasyonunu imzalayan ilk üniversite gazetesi oldu

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi bünyesinde iki dilli yayın yapan DAÜ Gündem Gazetesi, Medya Etik Kurulu (MEK) gazetecilik meslek etiği ilkeleri deklarasyonuna imza attı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu ile, DAÜ Gündem Gazetesi Akademik Danışmanı-DAÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Metin Ersoy’un imzaladığı deklarasyon, üniversite gazetelerine bu alanda örnek teşkil etti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) binasında gerçekleşen törende, MEK Yönetim Kurulu Üyeleri, DAÜ Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan ve DAÜ Gündem Gazetesi Okur Temsilcisi-MEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Engin Aluç da yer aldı.

KTGB Bşk. Sami Özuslu/MEK Bşk. Bekir Azgın/DAÜ Gündem Gazetesi Akademik Danışmanı-DAÜ İletişim Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy

Etik İlkeler ve Barış Gazeteciliği Vurgulandı

İmza töreninde yer alan MEK Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Azgın yaptığı açılış konuşmasında, gazetecilik sektörünün içerisinde bulunduğu ekonomik dar boğaza dikkat çekti. Medyaya yapılan yardımın kesilmesinin söz konusu olduğu konjonktüre rağmen kaliteli gazetecilik faaliyeti için meslek etiğinin önemini vurgulayan Azgın, “Kıbrıs’ta kaliteli gazetecilik yapmak için etik kurallar çerçevesinin yanı sıra, ‘Barış Gazeteciliği’nin de ilke edinilmesi elzemdir” dedi.

İnternet Gazeteciliği İçin Etik Prensiplere Dikkat Çekildi

İmzalanan deklarasyonda geleneksel gazetecilik etik ilkelerinin yanı sıra, internet gazeteciliği için yer alan etik ilkelere de dikkat çeken Doç. Dr. Ersoy ise, etik ihlallerin sıklıkla yeni medya ortamında yapılır hale geldiğini belirtti. DAÜ Gündem Gazetesi’nin yayıncılık faaliyetleri arasında uygulama gazetesi olma rolüne de değinen Doç. Dr. Ersoy, DAÜ Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümünde verilen eğitimde gazetecilik için çizilen kriterlerin ve etik kuralların, DAÜ Gündem Gazetesi’nde pratik alana yansıdığını belirtti.

Ersoy: Bu Deklarasyonu İmzaladığımız İçin Gururluyuz

Halihazırda online mecrada yayın yapan DAÜ Gündem’in ilerleyen dönemde basılı yayınını da gerçekleştireceklerinin müjdesini veren Doç. Dr. Ersoy, “bu deklarasyonu imzaladığımız için gururluyuz. KTGB ve MEK ülkenin en önemli kurumlarındandır ve bizde hem gazete, hem üniversite hem de iletişim fakültesi olarak kaliteli yayıncılık alanında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

MEK’in Eğitici Rolü Vurgulandı

Etik tartışmalarının ilkin intihar ve trafik kazaları haberleriyle gündeme geldiğini ifade eden KTGB Başkanı Sami Özuslu, MEK’in kuruluşuyla etik kavramının daha geniş boyutlarıyla konuşulduğunu belirtti. MEK’in belirlediği prensipler çerçevesinde gazetecilerin kılavuzu olduğunu da ifade eden Özuslu, “MEK yaptığı çalışmalarla aynı zamanda bir eğitim merkezidir. Gazetecilik mesleğinin ahlakını öğretir. Dolayısıyla imzalanan bu deklarasyonla bunu daha üniversite aşamasında, gelecekte mesleğe adım atacak öğrencilere öğreterek başlamak çok mantıklı bir adım oldu” dedi. Özuslu, bu adımın üniversiteler, TV’ler, gazeteler ve internet yayın organları tarafından desteklenerek büyümesinin etik gazeteciler adayları ordusu oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Deklerasyon, DAÜ Gündem’in Gelecek Projeleri İçin Örnek Oluşturacak

DAÜ Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan/DAÜ Gündem Gazetesi Akademik Danışmanı-DAÜ İletişim Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Metin Ersoy

Deklarasyona atılan imzanın hem sektörel hem de akademik açıdan önemli katkılarının olacağını belirten DAÜ Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan ise, bu adımın DAÜ Gündem’in gelecek projeleri için örnek oluşturacağını ifade etti. Bekcan, “oldukça önemli ve faydalı bir konuda adım attığımızı düşünüyorum. Kabul ettiğimiz etik ilkelere sadık kalabilmek adına elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.