21.Yüzyıl Salgını & Maske

0
5456

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a karşı alınan tedbirler içerisinde maske kullanımının da insan sağlığı  üzerinde büyük öneme sahip olduğu söylenmektedir.

Akıllarda kafa karışıklığı yaratan Covid-19’a karşı maske,kullanıp kullanmayacağımız yönünde sağlık personeli “Hasan Tamsarı” ile maske ile ilgili röportaj gerçekleştirdik.

Maske nedir,kaç çeşit maske vardır?

Maske,fiziksel,kimyasal ve biyolojik yapıların toz, partikül ve parçacık gibi ortaya çıkan unsurlarına karşı insanları koruyan bir ekipman olarak tanımlanmaktadır.

Maskeler ikiye ayrılır; Bunlardan ilki cerrahi (tıbbi) maskeler, diğeri de solunum sistemi koruyucu maskeler olarak ayrılmaktadır.

Cerrahi maskeler, sağlık çalışanlarının cerrahi müdahaleler sırasında kendilerinden hastalara ya da hastalardan kendilerine bulaşmasını engellemek  amacıyla kullandığı koruyucu ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Solunum sistemi koruyucu maskelerin kullanım alanını ise sağlık sektörünün yanı sıra diğer alanlarda da iş güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır.

Sağlık çalışanlarının Covid-19 taşıdığından şüphelenilen  ya da tanısı konmuş hastaların bulunduğu alanlara girerken cerrahi maske; soluk borusundan solunum cihazı takılması ve kalp masajı gibi müdahaleler sırasında solunum sistemi koruyucu maske takılması öneriliyor.

“Covid-19’a karşı sağlıklı kişilerin maske kullanması gereksizdir, önemli olan sosyal mesafedir” düşüncesine katılıyor musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklamalarında, hasta kişinin başkalarına virüs bulaştırmaması için maske takılmasını tavsiye ederken, öksürük ve hapşırıktan dolayı hastalığın yayılmasını azaltmak için yüz maskesinin salgının azalmasında kilit önem taşıdığını vurgulamaktadır. Birçok Covid-19 vakasında hastalığın semptomların ortaya çıkmasından önce bulaştığını fark ettik. Maske semptomlardan önce salgının yayılma hızını yavaşlatmaktadır. Bu yüzden tüm bireylerin sağlığı için maske takmasını öneriyoruz, sosyal mesafe kadar maske kullanımının da sağlığımız için büyük önemi vardır.

Gün içinde ne kadar sıklıkla maske değişikliği yapmalıyız?

Kalabalık bir ortamda bulunduğumuz sırada maske kullanımını tercih etmeliyiz. Dışarıda bulunduğumuz sürece 2 saatten fazla maskeyi kullanmamalıyız. Evlerimizde fazladan maske yok ise gün içinde kullandığımız maskeleri, evlerde dezenfektanlı suyun içinde yıkayıp, kuruladıktan sonra tekrardan kullanabilirsiniz.