Gitex 2020 Fuarında Sergilenen Yenilikler

0
4370

60 ülkeye ev sahipliği yapan ve 1200 tanıtıcının yer aldığı fuar bu yıl iptal edilmeyen tek büyük etkinlik oldu.

İnsansı robotlardan etik siber korsanlara, genetik modifikasyonlardan biyomühendisliğe, 5G’den siber güvenliğe ve daha bir çok yeniliğin sergilendiği Gitex 2020 Fuarı Dubai’deki 40’ıncı Körfez Bilgi Teknolojileri Fuarı’nda gerçekleştirildi.

İnsansı robotlar

İletişim konusunda oldukça başarılı olan, vücut dilini ve duygusal değişimleri anlayabilen ayrıca insana benzemesiyle son derece dikkat çeken Mesmer adlı robotlar Engineered Arts tarafından geliştirildi.

Siber ortamlar geleceğin savaş alanı olacak

Ünlü siberkorsan Pablos Holman ve bir diğer etik siberkorsan/yazar Bryan Seely de fuarda yer alan isimler arasındaydı. Holman yaptığı açıklamada, “Şirketlerin sahip olduğu değerler çalıştırdıkları bilgisayarlar üzerinde. Geleceğin savaş alanı buralar olacak. Ekonomik savaşların son sürat siber güvenlik cephesinde meydana geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Bunu sizi korkutmak için söylemiyorum, realite bu. Eğer oyunu kuralına göre oynamazsanız kaybedersiniz,” ifadelerini kullandı.

“Merkezi yönetim diye bir şey kalmadı”

Pablos Holman’ın açıklamalarına katılan siber korsan Bryan Seely ise ise sözleri ile pandemi döneminde yükselen risklere dikkat çekti:

“Evde oturan ve yasal olsun ya da olmasın nasıl para kazanacağını bilmeyen insan sayısı arttıkça bundan faydalanmak isteyen dolandırıcıların iştahı da artıyor ve daha yaratıcı hale geliyorlar. Sosyal mühendislik, Olta atma, kullanıcı hedefleme gibi yöntemler çok arttı. Siberfidye de çoğalıyor. Uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı ve herkesin VPN kullandığı bu dönemde şirketleri korumak daha da zor hale geldi. İnsanlar arası etkileşim ve merkezi kontrol de çok azaldı çünkü artık merkezi yönetim diye bir şey kalmadı. Biz buna sınır diyoruz ve artık bir şirketin sınırı kalmadı gibi bir şey.”

Daha önce hiç kullanılmayan birçok teknoloji geliştirilmiş formlarıyla GITEX Fuarında yer aldı. Özellikle, tıp alanındaki yenilenmiş teknolojiler fuarın en dikkat çeken alanlarından biri oldu.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.