Sami Özuslu ile Medya, Özgürlük ve Anlatı Semineri

0
2287

Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’nün organize ettiği ve Sim TV Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu’nun katılımıyla “Medya, Özgürlük ve Anlatı” başlıklı seminer gerçekleştirildi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Sim TV Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu gazeteciliğin özgürlükle olan mücadelesinin öneminden bahsederken Kıbrıs’taki gazetecilik örneklerinden ve Kıbrıs’taki gazetecilerin özgürlüğünün ne durumda olduğuna değindi. Kuzey ile Güney Kıbrıs arsındaki gazeteci özgürlüğünün her geçen gün arasındaki farkın kapandığını, ancak bu durumun iyi olarak nitelendirilmemesi, kapanan bu aranın özgürlüklerdeki kötüye gidiş olarak iki toplumu da ilgilendirdiğini belirtti.

Tek tip yayınların da bir özgürlük anlayışının tam tersi yönünde evirildiğini ve bunun da düşünce/ifade özgürlüğünün önünde bir set olarak bulunduğunu belirten Özuslu, muhalefetin artık mizahla yapılabildiğini ve bunun da hızlı bir şekilde topluma aktarılabildiğinin üzerinde durdu.

Bölgesel değerlerin de haberlerde kullanılmasının etkiyi daha da arttırdığının altını çizen Özuslu katılımcılarla yaptığı soru cevap kısmından sonra sunumuna son verdi.

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.