Maduro, Darbe Girişiminin Bastırıldığını Belirtti

0
5570
Fotoğaf: Venezuela Devlet Bşk. Nicolas Maduro twitter sayfası

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido tarafından başlatılan darbe girişiminin bastırıldığını belirtti. Maduro, darbe girişimine katılanların anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacaklarını da ifade etti. Guaido ise, Maduro’nun ordunun desteğini alamadığını dile getirip, protestolara devam çağrısı yaptı

Fotoğaf: Venezuela Devlet Bşk. Nicolas Maduro twitter sayfası

Venezuela’da  kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalefet lideri Guaido, dün sabah ordu mensubu bir grup askerle twitter hesabından yayınladığı videoda, “Özgürlük Operasyonu’nun son aşamasının başlatılmasını” istemiş, ordunun geri kalanına ve halka da destek çağrısı yapmıştı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro ise, başkent Caracas’taki başkanlık sarayı Miraflores’te Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ve Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello ile bir araya gelerek yaptığı ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, darbe girişiminin bastırıldığını belirtti. Maduro ayrıca, bu girişime destek olanların anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacaklarını da dikkat çekti. Maduro konuşmasında, sadakati ve Bolivarcı hükümete desteği için Venezuela ordusu ile halka da teşekkür etti.

Hukuki Süreç İçin Özel 3 Savcı Atandı

Darbe girişiminin cezasız kalmayacağını söyleyen Maduro, “ülkenin cumhuriyet başsavcısıyla konuştum. Bu iş için özel 3 ulusal savcı atadım ve onlar şu an bu olaya karışan herkesi sorguluyor ve soruşturmayı yürütüyorlar. Anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacaklar” şeklinde konuştu. Ayrıca Maduro, çıkan çatışmada muhalefetin ateşli silah kullandığına da dikkat çekti. Meydana gelecek karışıklığı ve çılgınlığı önlemek için müdahale ettiklerini de ifadelerine ekledi

Askerlerin %80’ninin Kandırıldığı Belirtildi

Çatışmaların çıktığı yere götürülen askerlerin kandırıldığını söyleyen Maduro, “çatışmanın olduğu Altamira bölgesine getirilen askerlerin yüzde 80’i kandırılmıştı. Onlara çeşitli operasyonların yapılacağını söylediler ancak Leopoldo Lopez ve Juan Guaido’nun orada olduğunu gördüklerinde kandırıldıklarını anladılar” dedi. Maduro, 2014 yılında ev hapsine çarptırılıp siyasetten yasaklanan Leopoldo Lopez’in, Guaido ile birlikte hava üssünü gelerek darbe çağrısı yaptığını ifade ederek, Lopez’i aşırı sağcı muhalif, faşist, ev hapsinden kaçan ve 18 yıldır tüm darbe girişimlerinde bulunan kişi olarak niteledi.

Guaido ise, Destekçilerine Yeniden Sokağa Çıkma Çağrısı Yaptı

Fotoğraf: Muhalefet Lideri Juan Guaido twitter sayfası

Kendisini Venezuela Geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido ise, twitter hesabından destekçilerine yeniden sokağa çıkma çağrısı yaptı. Guaido, “Maduro ordunun desteğini alamıyor. Bugünkü protestoların sonuç verdiğini gördük. Hız kaybetmeden devam etmeliyiz” dedi.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu bırakın
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.